VPN

VPN (Virtual Private Network)


VPN (Virtual Private Network), temel olarak farklı network sistemlerinin birbirlerine bağlanmasıdır. Kısacası sizi uzaktaki bir ağa bağlayarak sanki o ağın içerisindeymiş gibi işlem yapmanızı sağlar.

VPN' nin ilk üretilme ve geliştirilme amacı büyük şirketlerdeki personel miktarının fazlalığından ötürü, personelin işe gelmeden evden (home office) çalışabilmesini sağlamaktı.

Evinden şirket networküne VPN ile bağlı bir çalışan, sanki network kablosunun şirketin internetine takmış gibi işlemler yapabilir, şirket içinde bulunan sunuculara erişebilir.

Sonraları VPN (Virtual Private Networks) ticari amaca yönelik de üretilme başlandı. Çeşitli firmalar sunucularını farklı konumlar üzerine kurarak ücretli/ücretsiz vpn hizmeti sunmaya başladılar. Peki bu ne gibi bir yarar sağlar?


Cevap basit, erişilemeyen sitelere vpn üzerinde erişim sağlayabilirsiniz. Aslında VPN farklı 2 LAN' ı (Local Area Network) birbirine bağlar. Sizler VPN' e bağlı iken farklı bir ağ üzerinden internete çıkış sağlarsınız. (Örneğin Hollanda, Kanada, Rusya vb.)

Bu farklı ağın konumsal olarak hiç bir önemi yoktur. Bağlantı kurduğunuz VPN ağı belki size yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaklıktaki bir konumda, belki de hemen yan binanızda olabilir.

Burada farklı ağdan kasıt sizin çıkış IP adresinizin (external ip) değişmiş olmasıdır. Yani sizin farklı bir ağ geçidinden internete çıkmış olmanızdır.

Farklı ağ üzerinden internet erişim sağladığınızda ise erişim engeli konmuş sitelere bağlantı kurabilirsiniz.

IPSec VPN, merkezde bulunan bir firewall aracılığı ile uç noktalarla merkez arasında bir tünel oluşturarak, uç noktaları merkez bağlama mantığı ile çalışır.

IPSEC VPN için günümüz şartlarında en büyük dezavantajı mobil desteğinin olmamasıdır. Mobil dünyanın hızla geliştiği günümüzde eğer işlerinizde aktif biçimde mobil cihaz kullanıyorsanız IPSec VPN doğru tercih olmayacaktır. Mobil cihazlar için kolay kullanım ve performanslı yapısı ile site to site vpn çözümleri genellikle önerilmektedir.

Site to Site VPN ise, farklı konumlarda bulunan ofisleri (networkleri) birbirine bağlar.


VPN kullanarak erişim engelli sitelere girilebilir mi?

VPN yazılımları kullandığınızda sizin çıkış ip adresiniz yani modem ip adresiniz değişir. Değişmekten kasıt karşı tarafa vpn yazılımının size sunduğu ip adresi ulaşır yoksa modemdeki ip adresinde herhangi bir değişiklik olmaz. Siz bağlantı kurmak istediğiniz siteye başka bir local ağ üzerinden bağlantı sağladığınız için, erişim engeli olan sitelere vpn yazılımları ile giriş yapabilirsiniz.

VPN ile gizlilik sağlanabilir mi?


VPN yazılımlarının mantığı sizi başka bir sunucudan sitelere veya sistemler bağlantı kurmanızı sağlamak olduğu için, bağlantı kurduğunuz sistem sizin değil vpn sunucusunun ip adresini görür. Bu anlatılanlara kadar gizliliği bir seviyede sağlamış olursunuz. Fakat VPN yazılım şirketlerinin birçok kayıt sistemi olduğu bilinmektedir. Sizin kimliğinizi bağlandığınız siteye açık etmeseler de gerekli durumlarda (hukuki süreçler vb.) sizin bilgilerinizi gerekli kurumlara verebilirler.

Burada bahsedilen kurumlar genellikle adli kuruluşlardır. İşin özeti vpn yazılım kullanmak sizi kesinlikle görünmez yapmaz fakat işlerinizi daha sağlam ve güvenilir bir şekilde sürdürürsünüz. Bir küçük not olarak eklemek gerekirse, internet ortamında tamamen gizlilik veya izini kaybettirme gibi durumlar tümüyle mümkün değildir. Karda gezen biri gibi siz ne kadar iz bırakmamaya çalışsanız da mutlaka bir yerlere izleriniz düşecektir. Özetle, ben vpn kullanırım hatta en pahalısından kullanır izimi kaybettirir ve istediğimi yaparım gibi bir söylem kesinlikle doğru değildir. Hukuki durumlarda VPN şirketlerinden gerekli bilgiler alınabilir ve eğer yaptığınız kanuna aykırı bir durum ise cezai işlem uygulanmaktadır.

Unutulmamalıdır ki VPN yazılımlarının gerçek amacı (en azından üretilme aşamasındaki amacı) büyük çaplı şirket veya holdinglerdeki personelin home ofis (işe gelmeden evinden çalışma imkanı verilmesi) sistemidir. Günümüzde hala bu amaca uygun kullanımlar sıklıkla görülmekte, birçok iş yerinde çalışanlar evlerinden şirket networklerine bağlanıp çeşitli görevlerini yürütmektedirler.

VPN engellenebilir mi?

VPN sistemlerinde veriler şifrelenerek karşı sisteme gönderilir. Hatta yaptığınız DNS (Domain Name Server) sorguları bile şifreleri olarak gönderilir ve bunlar tamamen VPN DNS sunucuları üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Bu sebepler IPS (Internet Service Provider) firmaları bile girip sizin dns sorgularınızı dahi görememektedirler.

VPN teorik olarak engellenmesi pek de mümkün olmayan bir sistemdir. Karşı sistemin admini belki o anlık ip adresinizi engelleyebilir fakat siz yeniden VPN ile bağlantı kurduğunuzda farklı bir ip adresinden internet ortamına çıkacağınız için yeniden bağlantı sağlayabilecek duruma gelirsiniz. Bu sebeplerden ötürü VPN ile internet ortamında gezerken herhangi bir şekilde engellenmeniz pek de mümkün olmaz.

Önerilen en iyi performanslı ve ücretsiz VPN hizmetlerini sizin için araştırdık.

Hotspot Shield VPN


Hotspot Shield VPN

-En iyi VPN yazılımlarının başında gelir.

-Ücretsiz sürümü günde 500 MB veri sınırlaması bulunmaktadır.

-Ücretsiz sürümü reklamlar ile gelirken, ücretli sürümde ise reklamlar kaldırılabilir, veri sınırlaması yoktur.

-Buradan Türkçe sayfasına erişip, indirilebilir.


Hide MeHide Me VPN

- Hide Me yazılımı güvenlik ve gizliliği ile bilinen bir VPN sistemidir.

- Ücretsiz versiyonda 2 GB veri transferine izin verirken, 30' dan fazla konumda sunucu sistemleri bulunmaktadır.

- Hide Me kullanırken veri aktarım hızında hız problemi veya veri sınırlaması durumu olması halinde premium pakete geçilerek sınırsız veri akışı sağlanabilir.

- Buradan sitesine erişilebilir.


TunnelBearTunnelBear VPN

-TunnelBear, en performanslı ve güvenilir VPN yazılımlarından bir tanesidir.

-Ücretsiz versiyonu ayda 500 MB veri sağlamaktadır.

-Ücretli versiyonda ise sınırsız veri akışı sabittir.

-TunnelBear kullanımı için öncelikle bir e-posta hesabı ile ücretsiz bir biçimde kayıt olunması gerekmektedir.

- Buradan sitesine erişilebilir.


ProtonVPNProtonVPN VPN

-ProtonVPN, güvenlik uzmanları tarafından en iyi ücretsiz VPN yazılımlarında biri olarak gösterilmektedir.

-Veri sınırlaması bulunmamaktadır ve kullanıcıların herhangi bir kaydının tutulmadığı belirtilmektedir.

-Veri sınırlaması yoktur fakat ücretsiz versiyonda bağlantı hızı düşüktür, bunun sebebi ise kullanıcıların ücretli versiyona geçiş yapmalarının sağlamaktır.ProtonVPN

- Buradan sitesine erişilebilir.


NordVPNNordVPN

-NordVPN, dünya çapında 5127 adet erişebilir sunucuları olduğunu belirtmektedir.

-Kullanıcıların herhangi bir kaydının tutulmadığını tahahüt etmektedirler.

-Aynı anda 6 cihaz bağlanabilir, memnun kalmama durumunda ise 30 gün içerisinde para iade garantisi vermektedirler.

- Buradan sitesine erişilebilir.